Co je to hobbyhorsing a jak se k nám dostal?

Nárůst popularity hobbyhorsingu má svůj původ ve Finsku a to díky dokumentu nazvanému Hobbyhorsing Revolution. Je to také oficiální sport zaměřený zejména na dívky, který vytváří přátelské a podporující prostředí.

002_small

Holky, obvykle ve věku 7 až 18 let, soutěží v oblastech, jako je drezura nebo parkur. Současně přitažlivým prvkem hobbyhorsingu je DIY (do it yourself - česky: udělej si sám). Dívky často vyrábějí své vlastní koníky na tyči a taky je přikrášlují pomocí vzorů a různých barev. Díky estetickému aspektu, je tenhle sport velmi stylový a žádaný.

Při sledování videí z těchto hobbyhorsing soutěží mě zarazilo, kolik dovedností tyto holky mají. Snaží se skákat opravdu hodně VYSOKO a to je hobby horsing ve Finsku zařazen jako oficiální sport.

Další pěkná věc na tomto sportu je, že je to jeden z ekonomicky nejpřístupnějších sportů. Existuje spousta holek, které milují koně, ale pokud se jim nepoštěstí začít tenhle sport aktivně dělat (což obnáší nemalé finanční náklady), většina z nich si nebude moci dovolit tenhle koníček aktivně dělat. Živí koně finančně obnášejí: lekce jízdy na koni, finance na ustájení, krmivo, veterinární prohlídky, trenéra a další. Na Hobbyhorsingu odpadají skoro všechny zmíněné kolonky, protože účastnice si mohou vyrobit nebo koupit své vlastní koně a jezdit a skákat s nimi kdekoli.

Zájem o hobbyhorsing roste všude po světe. Nyní se rozšířil do Ruska, Švédska a Nizozemska a já nepochybuji, že se rozšíří dále. Děti prince Williama, George a Charlotte, jsou nadanými jezdci na hobbyhorsingu, které jim vytvořila průkopnice sportu Alisa Aarniomaki z Finska.

Tento sport se zatím jeví jako výlučně ženský. Navzdory tomu má tendenci posílit postavení mladých holek v mužském světě.

Velkou úctu vkládám těmto mladým inovátorkám a průkopnicím hobbyhorsingu při odstraňování předsudků a vytváření nových způsobů, jak si užívat radost z pohybu, které děti a dospívající dívky tak milují.

Jsem si jista, že naše dílna My hobby horse vás k tomuto zábavnému sportu přivede a společně se zanedlouho setkáme při prvních oficiálních soutěžích v ČR.

S úctou a láskou k životu vaše Christi