Maya: hobby horse trainer

„Hobbyhorsing je sport. Ale je to nejen sport. Umožňuje nám ponořit se do krásného světa, kde je jen obloha hranicí. Začíná to těžkými tréninky a končí vítězným oxerem na konci parkuru.“ těmito slovy začíná Mayin příběh.

Maya: hobby horse trainer

Co tě úplně na začátku přivedlo k HH?

Určitě to bylo video z finského šampionátu a pak už stačilo jen vyzkoušet si to na vlastní kůži - hned jsem si to zamilovala.

Jak dlouho se věnuješ HH?

Již přes rok a půl.

Kolik ti je a do jaké třídy chodíš?

15 let, 9 třída - gymnázium.

Kolik máš momentálně hobby koníků, který je tvůj oblíbený a proč?

Počet mých koní se často mění, ale v tuhle chvíli mám 4 a pátého si objednávám na zakázku. Celkově mi pod rukama prošlo asi 6 koní. Můj nejoblíbenější je jistě Corin hobbyhorse, kterého mám vyrobeného od Keppihevostenmatkassy z Finska a je velmi kvalitně udělaný, propracovaný a krásný. Vyhovuje mi celkovým vzhledem a uděláním, a proto jezdím téměř výhradně na něm.

Kolik kamarádek z tvého okolí jezdí HH?

Aktivně dvě mé nejlepší kamarádky. Jinak mám nějakých 5 známých, kteří se věnují hobbyhorsingu okrajově (nezávodí, jen občas jezdí).

Jezdíš v nějakém klubu, kde máš svoji trenérku? 

V hobbyhorsingu ne. Trénuji se sama a obvykle pomáhám - alespoň přes internet - ostatním v jejich zlepšování.

Chtěla by jsi, aby vznikla oficiální Česká Hobbyhorsing Asociace, která by pořádala celostátní závody? 

Určitě ano! A velmi ráda bych byla její součástí. V tuto chvíli jsem jedna z mála lidí, kteří pořádají po ČR větší závody než "u někoho na zahradě". Letos jsou v plánu dokonce dvoje, kromě Velké letní ceny také tzv. Prestige Price. Nedoufám v to, ale kdyby se povedlo takovou organizaci vytvořit, byla bych velmi ráda a zaštítila ji své závody - mohly by tak být konečně oficiální.

Kde trénuješ nejčastěji?

Venku.

Kolik měřila tvoje nejvyšší skočená překážka?

125 cm

Co z příslušenství nejvíce využíváš?

Z vašeho balíčku má určitě největší využití ta úžasná deka, kterou si stále nemůžu vynachválit. Je dobře propracovaná celá z kožíšku, což velmi cením a moc pěkné barvy. Pak také často používám vaše otěže, které jsou příjemné do ruky a mají moc pěkné karabinky. Ohlávka se mi také líbí, ale na mé koně je docela velká a hlavně jí chybí dolní kolečko, kam by se dalo zapnout vodítko - je to škoda.

Máš doma svoji stáj? Když ne, chtěla by jsi?


Svou hobbyhorse "stáj" nemám, ale mám židličku z IKEA, která mi bohatě stačí. Mám vcelku malý pokoj a dřevěná stáj by se mi sem rozhodně nevešla. A dávat jí do sklepa nechci.

Co ti na HH v ČR nejvíce chybí?

OFICIÁLNÍ ZÁVODY